Trump’ın almak istediği Grönland Danimarka gündeminin ilk sırasında

Trump'ın almak istediği Grönland

Trump’ın satın almak istediği Grönland ilk kez Danimarka ulusal güvenlik gündeminin ilk sırasına çıktı.

Ulusal basındaki haberlere göre, ülkenin Savunma İstihbarat Teşkilatının (FE), Grönland’ı ulusal güvenlik gündeminin ilk sırasına koyması ABD’nin adaya olan ilgisiyle bağdaştırıldı.

Danimarka İstihbarat Servisi Başkanı Lars Findsen, yaptığı açıklamada, “Grönland’ın Arktik bölgesinin büyük güç oyunlarının merkezinde olduğunu ve bu durumun Danimarka üzerinde doğrudan etkisi olduğundan dolayı, bu yılki İstihbarat Risk Değerlendirmesi’ne Arktik ile ilgili bir bölümle başlamaya karar verdik” ifadelerini kullandı.

Trump’ın satın almak istediği Grönland

ABD Başkanı Donald Trump, Danimarka’ya bağlı özerk bölge Grönland’ı satın almak istediği haberlerini doğrulamıştı. Trump, ağustos ayında gazetecilere verdiği demeçte “Stratejik olarak çok ilginç bir anlaşma olur. Bir tür gayrimenkul anlaşması. Ama gündemimizin birinci maddesi değil, size onu söyleyebilirim. ” demişti. Bunun ardından ise Trump Twitter’dan Grönland üzerine dikilmiş bir Trump Tower binası görseli paylaşmıştı.

Beyaz Saray danışmanı Larry Kudlow daha önce Beyaz Saray’da konunun görüşüldüğünü ve Başkan Trump’ın “orayı satın alıp değerlendirmek istediğini” açıklamıştı.

Danimarka Başbakanı: Absürt bir tartışma

Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen, Trump’ın Grönlad’ı satın olacağı yönündeki açıklamasının ardından, “bunun oldukça absürt bir tartışma olduğunu” nitelemiş, adanın satılık olmadığını belirtmişti. Sözlerin ardından Trump ise Frederiksen’in ifadelerini çirkin bularak, Danimarka ziyaretini iptal etme kararı almıştı.

Trump'ın almak istediği Grönland

Grönland özerk yönetimi Dışişleri Bakanlığı: İş yapmaya açığız, ama satılık değiliz

Grönland özerk yönetimi Dışişleri Bakanlığı ise yaptığı açıklamada “Grönland’ın mineral, balık, temiz su ve yenilenebilir enerji kaynakları hatta turizm potansiyeli açısından bile oldukça zengin bir ada olduğunu, bu yüzden ABD ile her türlü işbirliğine açık olduklarını, ancak satılık olmadıklarını” dile getirmişti.

Trump’ın almak istediği Grönland nasıl Danimarka’nın toprağı olmuştu?

986 yılında Viking kaşif Kızıl Erik tarafından keşfedilen Grönland, daha sonrasında Norveç kontrolünde olan bir Viking kolonisi haline geldi. Özellikle 11 ve 12 Yüzyıllar arasında İzlanda’da olduğu gibi Norveçli yerleşimciler adanın sakinleri haline gelmeye başladı. Ama adadaki İskandinav yerleşimi çok sürmedi, adaya yerleşen yerleşimcilerin çoğu kötü hava şartlarından ötürü adayı terk etti. Bu sayede adadaki yerlilerin atası olarak anılan Thule halkı adanın çoğunluğuna sahip oldu. Ancak buna rağmen Norveç Krallığının adadaki kontrolü devam etti.

16. Yüzyılda ise Norveç-Danimarka birliğinin kurulması ile adanın mülki sahibi iki ülke oldu. Napolyon savaşları sonrasında 1814 yılında yeni Avrupa düzenini kurmak amacıyla imzalanan Kiel anlaşmasıyla ise Norveç Danimarka birliği bozulurken ada Danimarka hakimiyetinde kaldı.

İkinci dünya savaşı sonrasında ise eski ABD Başkanlarından Harry Truman, Danimarka’ya bağlı Grönland‘ı satın almak için Danimarka’ya 100 milyon pound teklif etmişti, teklif Danimarka hükümeti tarafından reddedilmişti.

CEVAP VER

Lütfen yorum yazın
Lütfen adınızı buraya yazınız