Netflix Bates Motel izlenir mi? İşte konusu ve oyuncuları!

Netflix Bates Motel izlenir mi? Senaryosu, eleştiri ve öneriler!

Netflix, dünyanın şimdilik en iyi dijital medya platformu. Ancak bu platformların bir sakıncası da 5-6 sezonluk dizileri bir kaç gün içinde bitiriyor olmak. Takip ettiğiniz bir dizi sona erince de sorulan klasik soru; Ben şimdi ne izleyeceğim? Özellikle uzun süredir Netflix üyesi olan ve Netflix‘in yayına verdiğinden daha fazlasını tüketen ve yeni bir şey bulmakta zorlanan herkes bu soruyu soruyor. Sormakta da haklılar. Çünkü iyi ve izlenebilir bir diziyi bulmak zor olduğu gibi, ilk birkaç bölümünden sıkıldığınız dizi sonrasında oldukça iyi olabilir. Netflix’te yer alan en uzun soluklu dizilerden biri de Bates Motel. Henüz izlemeyenlerin en fazla merak ettiği soru da şu; Netflix Bates Motel izlenir mi? Lafı uzatmadan cevap verelim; Evet, kesinlikle.

Netflix Bates Motel izlenir mi? Senaryosu, eleştiri ve öneriler!

Bates Motel’in konusu

Bates Motel aslında Alfred Hitchcock’un “Psycho”, Türkçesiyle “Sapık” isimli filminin bir anlamda dizi versiyonu. Ancak hem oyunculuk, hem yönetmenlik, hem de senaryo bakımından en az bir başyapıt niteliğindeki “Psycho” kadar başarılı. “Netflix Bates Motel izlenir mi? sorusuna Evet cevabı vermemizin nedeni bu uyumlu başarı zaten.

Korku filmlerinin babası sayılan Alfred Hitchcock, “Sapık” filmini, Robert Bloch’un aynı isimli romanından beyaz perdeye uyarlamış. Roman aslında gerçek bir katili anlatıyor; Ed Gein. Ed Gein’in hayatı ve yaptıkları başka filmlere ve kitaplara da konu olmuş. Bu seri katilin en önemli özelliği öldürdüğü kurbanlarının derilerinden çeşitli eşyalar yapmasıymış.

Bates Motel’in senaryosuna gelince… Dizi trajik bir kazayla başlıyor. Norma Bates’in eşi ve Norman Bates’in babası bir kazan sonucu hayatını kaybediyor. (Acaba gerçekten kaza mı?) Norma ve Norman Bates, hayat sigortasından aldıkları parayla yeni bir hayata başlamak için eski ve yıkık dökük bir otel alıyorlar. Bu eski oteli, Norma Bates ve belki de canından çok sevdiği oğlu Norman Bates ile birlikte işletmeye başlıyor.

Norman Bates’in psikolojik sorunları var. Zaten olaylar da bu psikolojik sorunların etrafında sürüyor. Ancak ne annesi, ne de kendisi bu sorunları kabullenmek istemiyor. Aslında Norma Bates zaman zaman sorunları fark etse de oğlunu koruma güdüsüyle hareket ediyor. Elbette bu güdünün kötü sonuçları da oluyor.

Bates Motel büyük oranda ikili arasında sürse de, diziye ara ara giren diğer karakterler ve kasabada yaşanan diğer olaylar da dizinin senaryosunu geliştiriyor.

Dizinin neredeyse hiç bir bölümü çok büyük aksiyonlar içermese de izleyiciyi germeyi, uzun süre ekrana kilitlemeyi başarıyor.

Bates Motel’i izlerken ilk bir kaç bölümü sizi sıkabilir. Sabredin, çünkü sonrasında çok iyi bir dizi ve oyunculuğa şahit olacaksınız.

Senaryonun daha sonraki gelişimiyle ilgili daha fazla bilgi vermek istemiyorum.

Netflix Bates Motel izlenir mi? Senaryosu, eleştiri ve öneriler!

Netflix Bates Motel oyuncular

Netflix Bates Motel’in en iyi olduğu alanlardan biri oyunculuk. Dizinin başrollerinde Vera Farmiga ve Freddie Highmore oynuyor. Elbette başka oyuncular da mevcut ancak diziyi bu iki karakter götürüyor diyebiliriz.

Vera Farmiga, anne Norma Bates rolünde. Farmiga rolünü o kadar iyi oynuyor ki, Bilim Kurgu, Korku ve Fantastik Filmler Akademisi’nin 2014-2015 ve 2017 yıllarında en iyi kadın oyuncu ödülünü almayı başarmış. Başarılı oyuncu 2013’te de Emmy’de en iyi kadın oyuncu ödülünü almayı başarmış. Farmiga’nın en iyi yardımcı oyuncu oscarı da bulunuyor.

Filmin diğer başrol oyuncusu ise Norman Bates rolündeki Freddie Highmore. Highmore dizinin ilk sezonunda 21 yaşındaydı. Genç yaşına rağmen 5 sezon devam eden dizinin hemen hemen her bölümünde de rolünün hakkını verdi. Highmore oynadığı Norman Bates rolüyle neredeyse dizi filmlere ödül veren tüm organizasyonlardan ödül almayı başardı. Highmore’un alamadığı tek ödül Altın Küre’ydi diyebiliriz. O ödülü de Bates Motel sona erdikten sonra The Good Doctor dizisindeki rolüyle almayı bildi.

Dizinin diğer oyuncuları ise Norman Bates’in üvey abisi Dylan Massett karakteriyle Max Thieriot, Emma Decody karakteriyle Olivia Cooke ve şerif Alex Romero karakteriyle Nestor Carbonell.

CEVAP VER

Lütfen yorum yazın
Lütfen adınızı buraya yazınız