Bloomberg ABD başkanlık yarışında

ABD başkanlık yarışında adaylığını açıklayan son isim dünyanın en zengin 8. insanı Michael Bloomberg oldu.

Daha önce New York belediye başkanlığı yapan ünlü medya milyarderi 2020’de düzenlenecek olan başkanlık seçimlerinde Demokrat Parti’den aday adayı olacağını Twitter üzerinden yaptığı açıklama ile duyurdu.

Bloomberg ABD başkanlık yarışında

Bloomberg şirketler grubunun sahibi olan Michael (Mike) Bloomberg, Twitter’dan yaptığı adaylık açıklamasında “Donald Trump’ı yenmek ve ABD’yi yeniden inşa etmek için adaylığımı koyuyorum.” ifadelerini kullandı.

Adaylığını açıklaması sonrasında attığı tweetlerinde New York belediye başkanı olduğu dönemde yaptığı icraatlardan bahseden Bloomberg. 29 yaşında çalıştığı işten kovulduğunu ama daha sonrasında kurduğu şirket sayesinde bugün 20 bin kişiye istihdam sağladığını da ekledi.

Rakiplerinin zenginleri eleştiren politikalarından nasıl etkilenecek

Halihazırda oldukça kalabalık bir aday adayı listesiyle seçim sürecine başlayan Demokrat Parti’de Bloomberg’in en öne çıkan rakiplerinden olan Elizabeth Warren ve Bernie Sanders, zenginlere karşı söylemleriyle ön plana çıkıyor. Sosyalist bir üsluple ABD’deki kapitalist sisteme eleştiriler yönelten, sisteme ters bir şekilde sosyal devlet anlayışının gelişmesini destekleyerek, zenginlerden daha çok vergi alınmasına yönelik politikalar açıklayan Warren ve Sanders’ın önde giden adaylığına karşı milyarder Bloomberg’in nasıl bir performans sergileyeceği bir merak konusu. Demokrat aday adayı Sanders Bloomberg’in aday adaylığın ardından “milyarderlerin bu seçimi satın almaya hakkı olmadığını” söyledi..

Bloomberg’in avantajları ve dezavantajları neler?

Bloomberg’in kampanya yöneticisi, ilk aşamada televizyon kampanyasına sırf önümüzdeki iki hafta için en az 31 milyon dolar ayrılacağını açıkladı. Bu durum Bloomberg’i rakiplerinden epey avantajlı bir hale getiriyor. Ancak Bloomberg’in dezavantajı da çok. Her ne kadar öncesinde belediye başkanlığı yapmış olsa da Bloomberg siyasete uzak bir isim. Ayrıca diğer adaylar aylardır bu yarışa hazırlandığı için Bloomberg zaman konusunda epey geri kalmış vaziyette.

Bloomberg daha önce Kasım ayının başında yaptığı açıklama ile Trump‘a karşı kritik dört eyalette 100 milyon dolarlık online bir kampanya hazırlığına girdiğini söylemişti.

Bloomberg’in bir diğer güçlü rakibi ise eski başkan yardımcısı Joe Biden olacak.

Bloomberg ABD başkanlık yarışında

Michael Bloomberg Kimdir?

Forbes dergisine göre dünyanın halihazırda en zengin 8. kişisi olan Michael (Mike) Rubens Bloomberg 14 Şubat 1942’de ABD’nin Massachussets eyaletine bağlı Brigton kasabasında dünyaya geldi. Harvard İşletme okulu ve John Hopkins Üniversitesi’nden mezun oldu. Ardından genç yaşta girdiği Wall Street’de çeşitli firmalarda finans danışmalığı, genel müdür ve başkanlık görevlerini yürüttükten sonra 1981’de Bloomberg LP‘yi kurdu. İş hayatındaki başarılarının sonrasında 2002 yılında New York belediye başkanı seçildi.

2001 ve 2007 yılları arasında Cumhuriyetçi Parti üyesi olan Bloomberg, 2007 yılından beri Demokratik Parti bünyesinde. Finansal veri ve bilgi servis sağlayıcısı olan Bloomberg’in kurucusu şuan hisselerin %88’ine sahip durumda ve toplam serveti 58 Milyar dolar civarında.

Ayrıca 2000 yılında Diana Taylor ile evlenen Mike Bloomberg 2 çocuk sahibi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Adınız