Kış Lastiği Takmayan 625 TL Ödeyecek!

Kış Lastiği Takmayan 625 TL Ödeyecek
Kış Lastiği Takmayan 625 TL Ödeyecek

Kış lastiği takmayan 625 TL Ödeyecek. Zorunlu kış lastigi uygulaması 1 Aralık – 1 Nisan arasında gerçekleşecek. İçişleri Bakanlığı zorunlu kış lastiği uygulaması kapsamında 81 ile genelge gönderdi.

Zorunlu Kış Lastiği uygulamasına göre, kış lastiği takmayan sürücüler 625 TL para cezası ödeyecek. Uygulama 1 Ocak 2020 tarihinde Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından gerçekleştirilecek yeniden değerleme oranı kapsamında güncellenecek.

UYGULAMA SADECE TİCARİ ARAÇLAR İÇİN GEÇERLİ

Zorunlu kış lastiği uygulaması ticari araçlar için zorunlu. Resmi Gazete’de yayımlanan bilgiye göre; Zorunlu Kış Lastiği Uygulaması, kamyon, çekici, tanker, otobüs, kamyonet, minibüs ve otomobil türü ticari araçları kapsayacak. Ancak uzmanlar can güvenliği için hususi araçların da kış lastiği takması konusunda uyardı.

KIŞ LASTİĞİ NEDİR VE NEDEN KULLANILIR?

Kar lastiği de denen kış lastiği yaz lastiğinden farklıdır. Kar ve buz üzerinde kullanmak üzere tasarlanan lastikler yaz lastiklerinden farklı olarak daha geniş aralıklara sahiptir. Böylece buzlu yollar ve kar üzerinde daha sağlam bir yol tutuş sağlar. Bu da kaygan yollar nedeniyle meydana gelecek kazaları önlemede yardımcı olur. Can güvenliğini sağlamak amacıyla her sürücünün kış aylarında lastiklerini değiştirmesi gerekiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorum yazın
Lütfen adınızı buraya yazınız