Karbondioksit yiyen bakteriler küresel ısınmaya çare olabilir

İsrailli bilim insanları, bakterilerin karbondioksiti kütleye çevirmesini sağlayan bir gen keşfetti. Gelişme, “Karbondioksit yiyen bakteriler küresel ısınmaya çare olabilir” şeklinde yorumlandı. Havadaki karbondioksitlerin bakteriler aracılığı ile tüketilmesi, küresel ısınmaya neden olan karbon salınımının etkilerini en aza indirebilir. Bu da en başta iklim değişikliği olmak üzere birçok sorunun etkisini sınırlar.

İsrailli bilim insanları karbondioksit yiyen bakteriler ürettiler

Escherichia coli… Daha bilinen ismi ve Türkçesiyle kolibasiliye neden olan bakteri.

Bu bakteri türü, aslında sanayide de kullanılıyor. Özellikle biyoyakıt ve kimyasal üretimine Escherichia coli bakterisinden yararlanılıyor.

Bu bakteri, şekerle besleniyor.

İşte İsrail’deki Weizmann Bilim Enstitüsü’ndeki Ron Milo ve çalışma arkadaşları, bu bakterinin genleriyle oynadı ve şeker yerine CO2 (Karbondioksit) ile beslenmesini sağladılar.

Daha sonra bakteriler birkaç aylığına laboratuvarda besinsiz bir şekilde bırakıldılar. 200 gün sonra bakterilerin, yiyecek için şekere ihtiyaç duymadan büyümeyi başardıkları görüldü.

Yani Escherichia coli, karbondioksit yiyerek hayatta kaldı.

Buraya kadar okuduklarınız rahatlıkla Nobel ödülü alacak bir buluşa benziyor. Ancak küçük bir sorun var.

O da, bakterilerin yediğinden daha fazla karbondioksiti doğaya salmış olmaları.

Ancak bu çözülemeyecek bir sorun değil.

Escherichia coli kolay manipüle edilebilir bir bakteri türü

Evet… Escherichia coli karbondioksit yiyor ancak yediğinden daha fazlasını doğaya salıyor. Ancak uzmanlar gelecekte bunu değiştirmekte zorlanmayacaklarını düşünüyor. Çünkü Escherichia coli kolay manipüle edilebilir bir bakteri türü. Zaten bilim insanlarının da bu bakteri üzerinde çalışmalarını yoğunlaştırmış olmalarının nedeni bu.

Ayrıca karbondioksit yiyen bu bakteriler, sanayinin ortaya çıkardığı karbondioksitlerin, üretiminde karbondioksit ihtiyacı duyulan (İnsülin gibi) alanlara aktarılmasını sağlayabileceği de söyleniyor.

Karbondioksit yiyen bakteriler küresel ısınmayı engelleyebilir

Bilim insanları Escherichia coli üzerindeki çalışmalarını sürdürüyor. Eğer Escherichia coli bakterisinin, ürettiğinden daha fazla karbondioksiti yemesi sağlanırsa, bu küresel ısınma problemi için de çare olabilecek.

Temelde küresel ısınmaya doğadaki karbon gazlarının sayısının artması neden oluyor. İşte karbondioksit yiyen bakteriler sayesinde, havadaki serbest karbon sayısı kontrol altında tutulabilecek. Eğer bu bakteri türünün genleri istenilen doğrultuda geliştirilebilirse, yakın gelecekte dünyanın bir numaralı sorununa dönüşecek küresel ısınmanın neden olduğu, başta iklim değişikliği gibi olumsuzluklar en aza indirilebilecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Adınız