Kafein migren ağrısını artırabilir

Kafein migren ağrısını artırabilir

Bundan 20 yıl önce kahve denilince aklımıza sadece Türk kahvesi gelirdi – Belki biraz da Nescafe. O da çok fazla tüketilmezdi. Günümüzde birçoğumuz kahvaltı yerine kahve içiyor, öğleden sonra kahve molaları veriyor, haftasonu dışarı çıktığında sıcak-soğuk kahve tüketiyor. Kahveyi bu kadar çok sevmemizin nedeni elbette lezzeti. Ancak içindeki kafein de artık vücudumuzun vazgeçilmezlerden biri. Peki bu kadar çok kafein tüketimi ne kadar doğru? Son yıllarda yapılan bir araştırmaya göre kafein migren ağrısını artırabilir. Belki de sebepsiz sandığınız baş ağrılarının sebebi kafeindir.

Kafein migren ağrısını artırabilir
Kafeini en yüksek içecek kahve. Kakao ve çayda da kafein bulunuyor.

Kafeini neden istiyoruz?

Kafein doğal bir madde. Kahve, kakao ve çay gibi bitkilerin içinde bulunuyor. Bugün tükettiğimiz birçok ürüne ise sonradan ekleniyor.

Peki vücudumuz kafeini neden seviyor?

Çünkü kafein vücudu uyuyup dinlendiğine inandırıyor. Bu sayede de bizi ayakta ve uyanık tutabiliyor. Uykuya geçtiğimizde vücudumuz adenozin isimli bir hormon salgılar. Bu hormon yeterince salınınca beyin sizi uyarmaya başlar; “Hadi kalk! Dinlendin ve yeterince uyudun!”. Kafeinin etkisi de burada ortaya çıkıyor ve beyni yanıltarak adenozin işlevi görüyor. Yani siz kahve içtiğinizde beyin vücuda; “Yeterince uyudun ve dinlendin! Kalk artık” diyor. Bu yüzden kafein tüketenler genelde uzun bir süre uyuyamıyor.

Stres altında yaşıyoruz. Trafik, iş, problemler bizi yoruyor. Kendimize fazla zaman ayıramıyoruz. TV ve sosyal medya kullanımı yüzünden yeterince uyuyamıyoruz. İşte tüm bu açığı, kafein tüketerek, yani vücudu kandırarak yapıyoruz.

Kafeinin ne olduğunu ve etkisini anladık.

Peki kafein migren ağrısını nasıl etkiliyor?

Kafein migren ağrısını artırabilir

Aslında kafein birçok ilaçta kullanılan bir madde. Hatta migren karşıtı ilaçlarda da bulunuyor. Ancak son zamanlarda yapılan bir araştırma fazla kafein tüketiminin migren ağrısını artırdığını ortaya koyuyor.

Araştırmayı yapan Boston’daki Beth Israel Deaconess Tıp Merkezi’nden Elizabeth Mostofsky…

Araştırmada denek olarak migren problemi olan çoğu kadın 98 yetişkin kullanılmış.

Denekler günde en az iki kez kafein içeren içecekler içmişler. araştırmacılar günde üç veya daha fazla miktarda kafein tüketenlerin migren ağırlarının artışında belirgin bir fark olduğunu görmüşler. Üstelik bu fark genellikle ertesi gün de kendisini hissettirmiş.

Araştırmanın sahibi Mostofsky, ağrıların şiddetinde kişinin kafein tüketim alışkanlığının da önemli olduğunu söylüyor. Hatta Mostofsky aşırı miktarda kafein tüketenlerin bu tüketimi sert bir şekilde azaltması halinde migren ağrılarının artabileceği konusunda uyarıyor.

Yani kafeinin çoğu zarar, azı karar. Ancak ne kadar kafein tüketiminin migren ağrılarını artıracağını sizin bünyeniz belirliyor.

Sağlıkla ilgili problemlerin nedenleri, yeni gelişmeler ve pratik bilgiler ilginizi çekiyorsa, benzer haberlere buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorum yazın
Lütfen adınızı buraya yazınız