İmamoğlu suya zam yapacak

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu suya zam yapmak zorunda olduklarını söyledi. “Böyle bir ortamda biz zam yapmıyoruz deme şansına sahip değiliz, batarız. Bugün yapılan su zammı çok normal bir zamdır” diyen İmamoğlu, İstanbul’un önümüzdeki 1 yıllık süreçte su sıkıntısı yaşamayacağını söyledi. Başlamak üzere olan Kanal İstanbul Projesi’ni “İstanbul’a ihanet” olarak nitelendiren İmamoğlu, İstanbul’un sorunlarını çözmek için Cumhurbaşkanı Erdoğan’la çalışma isteğini yineledi. İBB Başkanı, öğrencilere de burs müjdesi verdi.

Esenler otogarı İBB kontrolüne geçti

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Habertürk’te Fatih Altaylı’ya açıklamalarda bulundu.

İmamoğlu Esenler otogarına dair sorunu çözdükleri açıklamasıyla başladı. Esenler otogarının alt katlarının suç örgütlerinin yönetiminde olduğunu söyleyen İmamoğlu, otogarın İBB’ye geçmesiyle temizlendiğini söyledi. İBB Başkanı, “Aylık 4 milyon 600 bin lira civarında geliri var artık. Gece orada dolaşmak mümkün değildi. Artık orası kamunun idaresinde, denetiminde” şeklinde konuştu.

Öğrencilere 100 milyon TL burs verilecek

Burs çalışmalarına değinen Ekrem İmamoğlu, İBB’nin uzun bir aradan sonra öğrencilere adil bir şekilde destek yardımında bulunduğunu söyledi. Yaklaşık 30 bin kişinin bu burstan yararlanacağını söyleyen İmamoğlu, “Buna burs da diyebiliriz. Üç taksitle ödeyeceğiz. Yıllık 100 milyon lira.” ifadelerini kullandı.

İmamoğlu suya zam yapacak

İmamoğlu, tartışmalara neden olan su zammını savundu. İSKİ’nin bütçesinin önemli bir kısmının enerji kaynaklı olduğunu söyleyen İmamoğlu, “Türkiye’deki elektrik zammı ortada. Hiçbir zammın kaynağı belediye değildir. Ekonomide bu mümkün değil. Yılık yüzde 56’ın üzerinde akaryakıt zammı var bu ülkede.” ifadelerini kullandı.

2020’nin aralık ayına kadar yüzde 20 zam olması gerektiğini söyleyen İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Bu zam olmadan İSKİ hizmet edemez, yatırım yapamaz. Buna mecburuz. Türkiye’de zam olmasın biz de yapmayalım.” şeklinde konuştu. İmamoğlu, “Türkiye’de akıryakıt zammı olmasın biz de yapmayalım. Böyle bir ortamda biz zam yapmıyoruz deme şansına sahip değiliz, batarız. Bugün yapılan su zammı çok normal bir zamdır” dedi.

İstanbul’un önümüzdeki 1 yıl su sorunu yok

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “2040’a kadar İstanbul’un su sıkıntısı yok” şeklindeki sözlerini hatırlatan İmamoğlu, Melen suyunun İstanbul’a taşınmasıyla ilgili problem olduğunu söyledi. Bu problemin iyimser bir tahminle 3-3,5 yılda çözüleceğini ifade eden İmamoğlu, “İstanbul 2 yıl üst üste kuraklık yaşarsa ne yazık ki su sıkıntısıyla karşı karşıya kalır. DSİ’den hızlı, önemli bir hamle bekliyoruz. Buradan istirham ediyorum, gerek sayın bakana gerekse sayın Cumhurbaşkanına. İnşallah o ilişkiyi kurarız, Melen suyu gelir.” dedi.

İmamoğlu, İstanbul’un su sıkıntısı çekip çekmeyeceğiyle ilgili olarak da, “Şu andaki mevcut kapasitesi, İBB’nin mevcut baraj kapasitesi 1 yıl için bir tehdit içermemektedir. Şu anda İstanbul’un su sorunu önümüzdeki bir yıl içinde yoktur” ifadelerini kullandı.

İmamoğlu suya zam

İBB ile hükümet ortak çalışmalı

İBB Başkanı Ekerem İmamoğlu, İBB ve hükümetin ortak çalışması gerektiğini söyledi. İmamoğlu, “Sayın Cumhurbaşkanı ile tesadüf yan yana Cuma namazı kıldık. Kendisine bunu sordum. Bu hafta arayacaklar dendi 3 hafta geçti. Ben sayın Cumhurbaşkanı’ın eksik bilgiyle donatıldığını düşünüyorum. Bizi arayan yok.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ı da defalarca aradığını söyleyen İmamoğlu, kendisine bir dönüş yapılmadığını belirtti.

İmamoğlu “Bu kamu kurumlarının biraraya gelmesini diliyorum. Sayın Cumhurbaşkanımızın taahhüt ettiği bu kurulun kurulmasını 16 milyon insanın adına talep ediyorum” şeklinde konuştu.

Kanal İstanbul, İstanbul’a ihanettir

Kanal İstanbul projesiyle ilgili görüşlerini de dile getiren İmamoğlu, projenin İstanbul’un önceliği olmadığını söyledi. “Bir buçuk milyar metreküp toprak hareket edecek. Üç tane ilçenin 30 metre yükseldiğini düşünün, böyle bir toprak hareketi. Bunlar olacak iş değil.” şeklinde konuşan Ekrem İmamoğlu, “Bu şehrin geleceğiyle oynamayın. Bu tümüyle yanlış bir iştir. “İstanbul’a ihanet ettik” klişesi vardır hani, bu ihanetleri bir yere koyun sonra da onları yüzle çarpın, o kadar ihanettir Kanal İstanbul” dedi.

Kaynarca-Tuzla-Pendik metrosu geliyor

İstanbul’da durdurulan metro inşaatlarının devam etmesi için talimat verdiğini söyleyen İBB Başkanı İmamoğlu, “Start verdiğimiz Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli hattı 2 yıldır durdurulmuş. Yanlışlarını düzelttiğimiz, proje hatlarını değiştirdiğimiz işler de var. Ümraniye-Ataşehir-Göztepe hattı toplam 175 milyon Avroluk kredi sözleşmesiyle. Ümraniye-Ataşehir-Göztepe, Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli hattını başlattık” ifadelerini kullandı.

İBB Başkanı yeni bir metro hattının da müjdesini verdi. İmamoğlu, “Kaynarca-Tuzla-Pendik metro hattını 86 milyon Avroluk kredi sözleşmesiyle start veriyoruz.” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Adınız