Haluk Bilginer Emmy Ödülleri’nde en iyi erkek oyuncu ödülünü kazandı

Haluk Bilginer Emmy

Usta oyuncu Haluk Bilginer 47. kez düzenlenen Uluslararası Emmy Ödülleri’nde en iyi erkek oyuncu ödülünü kazandı. Televizyonun Oskar’ı olarak adlandırılan Emmy ödüllerine Şahsiyet dizisinde gösterdiği performans neticesiyle aday gösterilen Bilginer New York’ta gerçekleşen gecede ödülü kazandı ve bu ödülü kazanmayı başaran ilk Türk oyuncu olarak tarihe geçti.

Emmy ödülünün sahibi Haluk Bilginer

New York’ta gerçekleştirilen ödül törenine Şahsiyet dizisinin yönetmeni Onur Saylak, senaryo yazarı Hakan Günday ve Ay Yapım Ceo’su Kerem Çatay ile birlikte katılan Haluk Bilginer, ödülü aldıktan sonra yaptığı konuşmaya Türkçe ‘Merhaba’ diyerek başladı. Uluslararası Emmy Akademisi ve dizinin yaratıcı ekibine teşekkür eden Haluk Bilginer ödülünü kızına şu sözlerle ithaf etti “Bu ödülü kızım Nazlı Bilginer adına, bir gün onun da oyunculuğu seçeceği umuduyla almak istiyorum.”.

Haluk Bilginer, En İyi Erkek Oyuncu kategorisinde İngiltere’den Christopher Eccleston (BBC- Come Home); Brezilya’dan Raphael Logam (Barry Company – Impuros) ve Almanya’dan Jannis Niewöhner (Amazon- Beat) ile birlikte finale kalmıştı. Bu yılki ödüllerde, 21 ülkeden 11 kategoride 44 aday yarıştı.

Haluk Bilginer Emmy

Ödül Türkiye’ye gittiği için çok mutluyum

Haluk Bilginer, ödülü kazandıktan sonra yaptığı açıklamada ise, ”Çok iyi hissediyorum. Kendimden çok Türkiye’ye bu ödül gittiği için çok mutluyum. Çok severek, beğenerek yaptığımız bir işin başkaları tarafından da uluslararası bir platformda takdir edilmesi ve ödülle taçlandırılması çok mutlu edici bir şey. Çok mutluyum.” ifadelerini kullandı.

Ayrıca daha ödül verilmeden önce pek çok jüri üyesinin gelip kendisini tebrik ettiğini belirten Bilginer, “Ben bu kadar erken tebriğin etik dışı olup olmadığını düşündüm. Onlar da oylamaya binlerce kişinin katıldığını ve sonuçların çoktan belli olduğunu söylediler” dedi.

Gecenin diğer kazananları kimler oldu

Düzenlenen törende 2 özel ödül ve 11 Emmy ödülü verildi. Gecede en iyi kadın oyuncu ödülünü kazanan isim ise Eternal Winter’da (Örük Tel) gösterdiği performans ile Macar oyuncu Marina Gera kazandı.

Gecenin bazı diğer kazananları ise şu şekilde;

  • Komedi dalında en iyi film, Brezilya’dan Especial de Natal Porta dos Fundos (The Last Hangover),
  • En iyi belgesel filmi Hollanda’dan Bellingcat – Truth in a Post-Truth World,
  • Drama dalında en iyi dizi İngiltere’den McMafia,
  • En iyi mini dizi ise Avustralya’dan Safe Harbour

CEVAP VER

Lütfen yorum yazın
Lütfen adınızı buraya yazınız