Erdoğan’dan Macron’un açıklamasına sert tepki

Erdoğan’dan Macron’un açıklamasına sert tepki: Marmara Üniversitesi Recep Tayyip Erdoğan Külliyesi Temel Atma Töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un ”Türkiye, NATO’dan dayanışma beklemesin” açıklamasına sert tepki gösterdi.

Macron, Paris’te yaptığı açıklamada Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyindeki terör koridorunu temizlemek üzere yürüttüğü Barış Pınarı Harekatı ile ilgili “Türkiye hem Suriye’de oldu bittiyle operasyon düzenleyip, hem de NATO müttefiklerinden dayanışma beklememeli” açıklamasını yapmıştı.

erdogandan-macronun-aciklamasina-sert-tepki

Macron’un bu ifadeleri gündem olurken Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’ndan da tepki gelmişti. Çavuşoğlu, “Ne dediğini bilmeyen bir görüntü var Paris’te maalesef, kendi Dışişleri Bakanına özellikle IŞİD’e karşı koalisyon toplantısında, NATO Dışişleri Bakanları toplantısında, Barış Pınarı Harekatı ile ilgili gerekli şeyleri söyledik. Neticede biz burada terör örgüne karşı mücadele ediyoruz. Terör örgütünün hamisi zaten, benim müttefikim terör örgütü diyorsa ona da verecek cevabımız var. Macron unutmasın Türkiye bir NATO müttefikidir. Müttefiklerin yanında da böyle açıklamalarla herkesi rahatsız etti. NATO üyeleri dahil Dışişleri Bakanları toplantısında Macron’un yaptığı bu açıklama eleştirildi.” şeklinde konuştu.

Erdoğan’dan Macron’a sert tepki

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise Marmara Üniversitesi Recep Tayyip Erdoğan Külliyesi Temel Atma Töreninde yaptığı konuşmada Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un açıklamalarına sert tepki gösterdi.

Erdoğan’dan Macron’un açıklamasına sert tepki: Erdoğan’ın yaptığı konuşmada kullandığı ifadeler ise şöyle:

” Türkiye ile ilgili hazım sorunu yaşayanların giderek arttığını görüyoruz. Son örneği NATO tartışmalarıdır. 3-4-5 Aralık Londra’da NATO liderler zirvesini yapacağız. Gitmeden birileri yine konuşmaya başladı. Hele hele bunların içinde Fransa Cumhurbaşkanın son açıklamaları bu hastalıklı, sığ anlayışın örneklerinden biridir. ‘’NATO’nun beyin ölümü gerçekleşmiştir’’ diyor. Önce sen kendi beyin ölümünü bir kontrol ettir. Bu ifadeler senin türündeki beyin ölümü gerçekleşmiş olanlara yakışır. NATO’ya karşı yerine getirmen gereken vecibelerini yerine getirmiyorsun.

Türkiye’yi NATO’dan çıkarmak.. Bu senin haddine mi? Libya’nın resmi yönetimi ile imzaları attık. Türkiye Libya Akdeniz’de ortak işbirliğine girebilecek noktaya geldi. Ne diyeceksin? Kimse sana bakmıyor. Henüz daha acemiliğin var, bunu gider. Suriye’den ülkemize yönelen tehditleri ve vereceğimiz cevapları Fransa Cumhurbaşkanına da anlattım. Anlamıyor. Terörle mücadele nedir bilmiyor. O yüzden sarı yelekliler Fransa’yı işgal etti.

Senin Suriye ile ne ilgin var? Suriye’ye girme hakkımız terörle mücadelede var. Senin hangi anlaşmayla girme hakkın var. Ne işin var orada. Biz koalisyon güçlerinin içindeyiz. Seni rejim de oraya davet etmiş değil. İstediğiniz kadar hoplayın zıplayın eninde sonunda Türkiye’nin güvenlik mücadelesine saygı duyacaksınız. NATO için Fransa ne anlam ifade ediyor bilemeyiz ama Türkiye en önemli, üyesidir.

Türkiye olmasa dünyanın dört bir yanındaki teröristlerin Avrupa’ya yığılacağından kimsenin şüphesi olmasın. Ülkemiz güvende değilse Avrupa’nın güvenliğinin de pamuk ipliğine bağlı olduğu unutulmamalıdır. Neyse ki NATO’da ve Avrupa’da aklı selim sahibi siyasetçiler var da Fransa’nın sergilediği türden hezeyanlar anlamsız kalıyor. Suriye’den topraklarımıza yönelen tehditler bitene kadar harekatlar sürdürecektir. ”

CEVAP VER

Lütfen yorum yazın
Lütfen adınızı buraya yazınız