Davutoğlu yeni parti

Eski Başbakan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu nun önümüzdeki günlerde yeni parti kuracağı iddia edildi. AKP’den istifasının ardından hazırlıklara başladığı belirtilen Davutoğlu’nun yeni partisinin 2020’ye kalmayacağını önümüzdeki haftalar içinde 2019 bitmeden kurulacağı aktarıldı.

Davutoğlu sene sonuna kadar yeni parti kuracak

Reuters‘un haberine göre parti kurma çalışmalarına yakın bir yetkili şu sözleri söyledi “Davutoğlu’nun kuracağı yeni partinin birkaç hafta içinde İçişleri Bakanlığı’na dilekçe verilerek resmen kurulacak. Artık yeni partiye dair son rötuşlar yapılıyor. 2020’ye kalması söz konusu değil. ” . Reuters’e konuşan yetkili aynı zamanda da “Şu anda Ankara’da genel merkez ve İstanbul’da il başkanlığı binaları tutulduğunu” da iletti. Daha öncesinde de AKP‘den ayrılan diğer bir isim Başbakan eski Yardımcısı Ali Babacan da sene sonuna kadar ayrı bir parti kuracağını açıklamıştı.

Reuters’e konuşan yetkili ayrıca “Yeni parti için tüzük ve program çalışmalarında son aşamaya gelindi. Kısa sürede mevzuata dair altyapıya son şekli verilecek” dedi, ve “Kurucular kurulu büyük oranda hazır halde. Daha önce siyasette yer almış bazı isimlerin yanı sıra halen kamuda üst düzeyde görev yapmakta olan bazı isimler de partide görev alacak” dedi. Kurulacak partinin temelde birçok farklı kesimden insanın beklentilerini karşılamayı ve sorunların çözümünde ortak akılla hareket etmeyi hedeflendiğini belirtti.

Yeni parti kuracağı iddiasıyla parti disiplin kuruluna sevk edilmesinin ardından istifa eden, Davutoğlu’nun parlamenter sisteme dönülmesini destekleyeceği belirtiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Adınız