Akıllı telefon bağımlılığı psikolojik rahatsızlığa neden oluyor: Londra’da bir üniversitede yapılan araştırma sonucunda, akıllı telefon bağımlılığın boyutu ortaya serildi. Araştırmada varılan sonuca göre; Gençler, telefonlarına ulaşamadıkları ya da uzak kaldıkları zamanlarda panik ve üzüntülü ruh haline kapılıyorlar.

Genç neslisin neredeyse dörtte biri akıllı telefonlarına o kadar bağımlı ki, bu bağımlılığın boyutu psikiyatristler tarafından bir araştırma konusuna çevrilmiş durumda.

Londra’da bir üniversitede gençler arasında yapılan araştırma sonucunda; gençlerin akıllı telefonlarından uzak kaldıkları anlarda panikledikleri ve çok derin üzüntülü psikoloji içerisine düşdükleri belirlendi.

“Sorunlu akıllı telefon kullanımı” konulu bu araştırmaya katılan 42.000 üniversiteli genci içeren 41 çalışma analiz edildi. Araştırma ve analiz sonucunda; gençlerin ciddi bir yüzdesinin, telefonlarını kullanamama kaygısı taşıdıkları ortaya çıktı. Ayrıca harcanan zamanı kontrol edememe ve cep telefonu kullanımının diğer aktivitelere zarar verecek kadar fazla olduğu gibi sorunlar da belirlendi.

Akıllı telefon bağımlılığı farklı psikolojik sorunlar sonucunda da gelişebilir

Araştırmaya göre; akıllı telefon kullanma bağımlılığının gelişmesindeki etkenler arasında farklı psikolojik sorunlar da olabilir. Stres, takıntı bozukluğu, anksiyete ve depresyon gibi psikolojik hastalıklar, bağımlılığın artmasına neden olabilir.

Uzmanlar, akıllı telefon bağımlılığının, zihinsel sağlık ve günlük hayat üzerinde ciddi sonuçları doğurabileceği, bu nedenle de ”sorunlu akıllı telefon kullanımı” konusunda daha fazla araştırma yapılması gerektiğine dikkat çekiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Adınız